Round 10

Under 8 Blue vs Frankston Rovers Draw
Sponsor: Biggin and Scott

Canteen: Tommy Beasley

Awards: Noah Jones, Harry Leonard, Tom Semple

Goals:    Tommy Beasley, Patrick Holbery, Jack Leslie, Noah Jones,  Lincoln Carrol, Jack Volpi, Tom Semple

 

Under 8 White vs Pearcedale U8’s Draw
Sponsor: Aspendale Trophies

Canteen: Noah Smith

Awards: Riley Verrall, Elliott Youngs, Max Buxton

Goals:

Under 9 Blue vs Mornington White Draw
Sponsor: Caterers Cooked Meat

Canteen: Adel Kerr

Awards: Zac Segal, Xavier Pippo, Nash Murray Toby Caling

Goals: Adele Kerr (1), Felix Nutting (1), Xavier Pippo (1), Zac Segal (1), Hayden Wilkinson (2)

 

Under 9 White vs Bonbeach Ycw Draw
Sponsor: ROK Project Group

Awards: Wesley Waters, Harry Irlam, Patterson Manning Jordan Bowman

Goals: Harry A (1)

 

Under 9 Eagles vs Mornington Draw
Sponsor: Dentology

Canteen: Colby Gray

Awards: Ted Dunne, Benjamin Becker, Tyler Petterson

Goals: Benjamin Becker (4), Frankie Storey (3), Clarke Jenson (2), Ted Dunne (2)

Jack Dawes (2), Colby Gray (1), Jack Whelan (1)

 

Under 9 Dales vs Mornington Red Draw
Sponsor: Biggin and Scott

Canteen: Thomas Bennett

Awards: Rory Phillip, Bailey Cipriano, Riley Dougall

Goals: Angus Nevans (3), Jarrah Mcconchie (3), Harry Hirst (3), Josh Willemsen (2)

Manny Vella, Tom Bennett, Bailey Cipriano

 

Under 10 Girls Blue vs Frankston Dolphins Draw
Sponsor: Skinny Boy Jim

Canteen: Tahlia Fox

Awards: Poppy Shepherdson, Jessica Dudley, Isabella Libbis

Goals: Neve M (1), Lucy G (1), Jessica D (1), Lily T (1), Isabella C (1), Tahlia F (1)

 

 

Under 10 Blue vs Mount Eliza Red Win
Sponsor: PBE Electrical

Canteen: Mitchell Slade

Awards: Wil Mccallum, Gus Mciver, Jake Lambert

Goals: Andrew Boardman (AJ) X 2, Mitchell Slade X 2, Nathan Cosic X 1, Shay Cleary X 1, Leo Kuperus X 1

 

Under 10 White vs Mordialloc Red Draw
Sponsor: Sunny Boy

Canteen: Hugo Nasr

Awards: Mitchell Gebbing, Thomas Murphy, Jackson Poll

Goals: Liam Adams (1), Zac Buza (1), Liam Cronin (1), Sebastian Meyer (2)

Rhys Mitchell (2), Sam O'brien (2)

 

Under 10 Eagles vs Chelsea White Draw
Sponsor: Bakers Delight

Canteen: Lucas Sears

Awards: Ryder Tesoriero, Gus Stroud, Luke Hastings

Goals: Lucas Sears (2), Noah Adams (1), Hugh Ingram (1), Charlie O’gorman (1), Gus Stroud (1), Ryder Tesoriero (1), Harry Walker (1)

 

Under 11 Blue vs Mt Eliza Blue Win
Sponsor: ROK Project Group

Canteen: Sol Tim’s- Wonnacott

Awards: Max Camilleri, Emilia Jhoomun, Stefan Fewkes Hudson Jones

Goals: Sol Tims-Wonnacot(2), Emilia Jhoomun (2), Conner Charles(2), Ben L’huillier (1)

 

Under 11 White vs Seaford Black Win
Sponsor: Unitex

Canteen: Jake Lambert

Awards: Ben Bowman, Ethan Vuong, Harper Murray Oliver Komorowski

Goals: Jack Murphy (2), Joel Dean (1), Jake Lambert (1), Harper Murray (1), Ryder Tsiros (1)

 

Under 11 Eagles vs Mornington Win
Sponsor: Mentone Toyota

Canteen: Xavier Smith

Awards: Maxwell Dyett, Jonas Michelsson, 

Goals: Sam Modeley (3), Maxwell Dyett (1), Milo Arrowsmith (1)

 

Under 12 Girls Blue vs Bye
Sponsor: Mordialloc Florist

 

Under 12 Girls White vs Bonbeach Loss
Sponsor: Attards

Awards: Zendi Vrondou, Matilada Laughlin, Clover Whitney Dunn Codi Kerr

Goals: Alana White (1), Millie Marshall (1)

 

Under 12 Blue vs Bonbeach Ycw Loss
Sponsor: Compass Financial Group

Canteen: Ben Mciver

Awards: Charlie Kiely, Dylan Palmer, Tom Demattia Noah Tyndall

Goals: Tom Demattia (2), Oliver Okulski (1), Jesse Gallagher (1)

Under 12 White vs Pearcedale Win
Sponsor: BASEMENT CS

Canteen: Max Kavanagh

Awards: Oliver Breen, Clancy Lambe, Jack Forbes Cooper Bennett & Henry Mccallum

Goals: Lenny Been X2, Patrick Davidson X1, Max Kavanagh X1, Henry Mccallum x1

 

Under 12 Eagles vs Carrum Downs Loss
Sponsor: Daniel Allison

Canteen: Harlen Hammond

Awards: Christopher Tounis, Nixon Blacke, James Miller Marcus O'meara Hayes

Goals: Christopher Tounis (2), Marcus O'meara-Hayes, Archer Mccarthy

 

Under 13 Blue vs Carrum Patterson Loss
Sponsor: Fisher Bros

Canteen: Jimmy Penney

Awards: Brody Lamb, Louis Mcnair, Jakob Laughlin James Ampera

Goals: Lewis Sinclair, Lucas Merheb, James Ampera, Jackson Clarke

 

Under 13 White vs Langwarrin Loss
Sponsor: Dentology

Canteen: Cooper Lennon

Awards: Rylan Dakis, Noah Pearson, Remi Gwynne Tom Saddington

Goals: Sam Taylor (1)

 

Under 14 Girls Blue vs Frankston Ycw Win
Sponsor: Hodges

Canteen: Matilda Lakeland

Awards: Charlotte Hewitson, Amelia Hart, Pyper Mcintyre Allegra Pera

Goals: Grace Pearson (2), Cha Bougatef (2), Amelia Hart (2)

 

Under 14 Girls White vs Frankston Rovers - Karingal Win
Sponsor: Mordialloc Florist

Canteen: Sascha Haar

Awards: Ineke Vrondou, Wynter Tyndall, Ava Follett Emerson Holloway

Goals: Sascha Haar, Ineke Vrondou – 4, Tahlia Buza, Ava Follett, Ruby Overton – 3, Emmerson Holloway, Mia Rayner – 2, Alex Adkins, Wynter Tyndall - 1

 

Under 14 Blue vs Langwarrin Blues Loss
Sponsor: Attards

Canteen: Campbell Gatt

Awards: Max Lee, Ethan Sorrell, Will Harridge

Goals: Hayden S 1,Will H 1,Ethan S 1

 

Under 14 White vs Langwarrin Loss
Sponsor: Select Physio

Canteen: Connor O'shea

Awards: Damon Stopa, Jesse Craig, James Bendeli Bennet Withers

Goals: James Bendeli, Jesse Craig, Oscar Maltman, Lewis Sinclair (2), Sam Taylor

 

 

Under 15 Blue vs Narre North Foxes Loss
Sponsor: Page Bros

Awards: Patrick Eggert-Witts, Jack Giarrusso, Archie White Levi Wonnacott

Goals: Marcus Burke (2), Flynn Webster (2), Kaeden Page (2), Sam Clarke 1, Archie White 1

 

Under 15 White vs Officer Jfc Loss
Sponsor: Runnez

Canteen: Oliver Parsonage

Awards: Achillies Kalfoglou, Van Muscat, James Loffel Oliver Nasr

Goals: Oliver Parsonage x1

 

Under 16 Girls vs Pearcedale Baxter White Win
Sponsor: Askin

Canteen: Jorja De Chene

Awards: Eve Ogten, Amelia Hudson, Anna Kuppe

Goals: Jorja De Chene 1, Skye Ferguson 1, Jacinta Gallagher 2, Sophie Walker 1

 

 

Top Age Prem D vs Beaconsfield Win
Sponsor: Lifecare

Canteen: Charlie Bateson

Awards: Jordan Downie, Charlie Wilson, 

Goals: Max Walker (2), Luther Hill (2), Travis Amor (1), Jack Ilott (1), Will Fountain (1)

 

Top Age Prem A vs Narre Loss
Sponsor: Evergreen Turf

Canteen: Darcy  O'neil

Awards: Tyler, Will, Mason Ethan

Goals: Brodie  2, Darcy  Nicholson  1, Ryan 1, Michael 1, Zac 1, Sacha 1