Round 5

Under 8 Blue  vs Karringal Draw

Team Sponsor: Biggin and Scott

Canteen Award:  Lincoln Carrol

Club Award:  Ollie Anstey, Patrick Holbery, Tom Semple

Goals: Jack Boon, Lucas Burgoyne, Lincoln Carrol, Jack Leslie

 

Under 8 White  vs Pearcedale Baxter Draw

Team Sponsor: Aspendale Trophies

Canteen Award:  NA

Club Award:  Hudson Charles, Max Buxton, Noah Smith

Goals: Noah Smith (2) Max Buxton (2) Mason Murphy (2) Blake Sager (1) Campbell McLeod (1)

 

Under 9 Blue  vs Devon Meadows Red  Draw

Team Sponsor: Caterers Cooked Meat

Canteen Award:  Zac Segal

Club Award:  Olivia Clark, Adele Kerr, Marcus Murray, Nash Murray

Goals: Olivia Clark (1) Declan Dewar (2) Marcus Murray (2) Nash Murray (1) Felix Nutting (1) Xavier Pippo (2) Zac Segal (1) Hayden Wilkinson (3)

 

Under 9 White  vs Pearcedale Baxter  Draw

Team Sponsor: ROK Project Group

Canteen Award:  Josh Williams

Club Award:  Harry Drummond, Liam Beddoe, Jordan Bowman

Goals: Mitchell Alexandridis, Harry Anstey, Jordan Bowman, Cooper Leonard (3) Joel L'Huillier, Henry Pettiona, Wesley Waters, Josh Williams, Zane Raj Gopal

 

Under 9 Eagles  vs Mornington Draw

Team Sponsor: Dentology

Canteen Award:  Harley Lancaster

Club Award:  Jensen Clarke, Jack Dawes, Jordan Vandergert

Goals: Harley Lancaster (4) Frankie Storey (3) Benjamin Becker (1) Jenson Clarke (1) Ted Dunne (1) Jack Whelan (1)

 

Under 9 Dales  vs Mordialloc Draw

Team Sponsor: Biggin and Scott

Canteen Award:  Will Riley

Club Award:  Jonah Dunn-Whitney, Rory Phillip, Obi Thorne

Goals: Bailey Cipriano (4) Marlon Hemming (3) Josh Willemsen (3) Manny Vella (2) Angus Nevans (2), Jonah Dunn-Whitney, Will Riley

 

Under 10 Girls Blue  vs Frankston Dolphins Draw

Team Sponsor: Skinny Boy Jim

Canteen Award:  Lexi Bell

Club Award:  Lucy Gothard, Tahlia Fox, Neve McKeown

Goals: Lexi Bell (4), Tahlia Fox (1)

 

Under 10 Blue  vs Langwarren blue  Draw

Team Sponsor: PBE Electrical

Canteen Award:  Aiden

Club Award:  Leo, Harrison, Nathan

Goals: Aiden x 1, Harrison x 1

 

Under 10 White  vs Bonbeach YCW Red  Draw

Team Sponsor: Sunny Boy

Canteen Award:  Jack Ryan

Club Award:  Zac Buza, Mitchell Gebbing, Rhys Mitchell 

Goals: Zac Buza (1) Fletcher Eggert-Witts (1) Rhys Mitchell (1) Jackson Poll (1) Nic Richardson (1) Jack Ryan (1)

 

Under 10 Eagles  vs Langwarrin  White  Draw

Team Sponsor: Bakers Delight

Canteen Award:  Hugh Ingram

Club Award:  Alex Libbis, Charlie O’Gorman, Harvey Bean, 

Goals: Gus Stroud-2, Ryder Tesoriero-2, Charlie O’Gorman-2, Lucas Sears-1 Bodhi Sager-1, Hugh Ingram-1, Miles Harvey-1, Milo Arrowsmith-1, Harvey Bean-1

 

Under 11 Blue  vs Mount Eliza Blue  Draw

Team Sponsor: ROK Project Group

Canteen Award:  Jayden Smits

Club Award:  Ryder Tesoriero, Cooper Bruce, Harvey Wintle, Jayden Smits

Goals: Emilia Jhoomun (3) Harvey Wintle (1) Luke Hastings (1)

 

Under 11 White  vs Langwarrin Kangas  Win

Team Sponsor: Unitex

Canteen Award:  Harper Murray

Club Award:  Ryder Tsiros, Jarryd Dixon, Sebastian Arcaro, Mitchell Beckman, Noah Leek , Oliver Komorowski

Goals: Mitchell Beckman 1, Harvey Hawken 1, Noah Leek 1

 

Under 11 Eagles  vs Seaford Loss

Team Sponsor: Mentone Toyota

Canteen Award:  Milo Arrowsmith

Club Award:  Franklin Petersen, Rory Clarke, Logan Lindsay, 

Goals: Max Lalor (2) Franklin Petersen (1)  Max Dyett (1)

 

 

 

Under 12 Girls Blue  vs Frankston Dolphins Draw

Team Sponsor: Mordialloc Florist

Canteen Award:  Milla OBrien

Club Award:  Dahlia Lakeland, Isabelle Vandergert, Brooke Gebbing, 

Goals: Isabelle Vandergertv (1) Stevie Cleary (1)

 

Under 12 Girls White  vs Langwarrin  Loss

Team Sponsor: Attards

Canteen Award:  Lily Dixon

Club Award:  Millie marshall, Codi Kerr, Leah Seddon, Grace Lennon

Goals:

 

Under 12 Blue  vs Mornington Red  Loss

Team Sponsor: Compass Financial Group

Goals: Leon Bell

 

Under 12 White  vs Mt Eliza Blue  Loss

Team Sponsor: BASEMENT CS

Canteen Award:  Oliver Breen

Club Award:  Koji Lee, Oscar Fox, Kai O'Brien, Billy Mitchell and Max Kavanagh

Goals: Oliver Breen 1

 

Under 12 Eagles  vs Carrum Downs  Loss

Team Sponsor: Daniel Allison

Canteen Award:  Jett Craig

Club Award:  Nixon Balcke, James Hill, James Miller, Jackson Parker

Goals: Nixon Balcke

 

Under 13 Blue  vs Carrum Patterson  Win

Team Sponsor: Fisher Bros

Canteen Award:  Sam Asker

Club Award:  Jimmy Penney, Lachie Welsh, Tyler Hamilton, Jesse Bousdoukos

Goals: Wil Antrobus (2) Lewis Sinclair (2) Noah Mathews, Jesse Bousdoukos

 

Under 13 White  vs Narre Warren  Win

Team Sponsor: Dentology

Canteen Award:  Whole Team ‘U13 Whites’

Goals: Dylan Edwards (3) Remi Gwynne (3) Jimmy Milner (2) Charlie Leek (2) Finn Kuperus (2) Stan Gardiner Will Dainty Martyn Steyn, Sam Taylor, Rylan Dakis

 

Under 14 Girls Blue  vs Frankston YCW  Win

Team Sponsor: Hodges

Canteen Award:  Felicity Nasr

Club Award:  Gabby Chandler, Matilda Lakeland, Millie Shannon, Pyper McIntyre

Goals: Amelia Hart (1), Grace Pearson (1), Millie Shannon (1)

 

 

Under 14 Girls White  vs Chelsea Blue  Loss

Team Sponsor: Mordialloc Florist

Canteen Award:  Mia Rayner

Club Award:  Maddy O'Donnell, Ineke Vrondou, Ruby Overton, Tahlia Buza

Goals: Indie Adkins 1, Alex Adkins 2

 

Under 14 Blue  vs Pearcedale Win

Team Sponsor: Attards

Club Award:  Josh Siemering, Toby Coleridge, Madison Sinn, 

Goals: Josh S 5, Thomas S 3,Ethan S 2, Will H 2, Kade T 2, Jackson K 1, Max L 1,

 

Under 14 White  vs Langwarrin Loss

Team Sponsor: Select Physio

Canteen Award:  James Ampera

Club Award:  Oscar Maltman, Patrick Henry, Cooper Joyce, 

Goals: Max Whitehead

Will Lydster

 

Under 15 Blue  vs Frankston Dolphins Win

Team Sponsor: Page Bros

Club Award:  Flynn Webster, Angus Balsillie, Blake Short, Kaeden Page

Goals: Flynn Webster (8), Kaeden Page (5), Sam Clarke (1), Charlie Pearson (1)

 

Under 15 White  vs Berwick North  Win

Team Sponsor: Runnez

Canteen Award:  Zac Saddington

Club Award:  Thomas Lang, James Loffel, Van Muscat, Rohan Davis, A.J. Veugelers

Goals: Harry Dibbs x 2, Thomas Jacobs x 2, Thomas Gellie x 1, Achilles Kalfoglou x 1 Thomas Lang x 1, Van Muscat x 1

 

Under 16 Girls  vs Pearcedale Baxter  Win

Team Sponsor: Askin

Club Award:  Lily Gibbon, Sarah Carey, Grace Dentin, Isabel Petersen

Goals: Grace Denton 1, Jacinta Gallagher 1, Jessie Laughlin 1, Sophie Warke 1

 

Top Age Prem C  vs Mount Eliza Win

Team Sponsor: Lifecare

Club Award:  Charlie Bateson, Will Laurence

Goals: Max Walker (5) Trav Amor (1) Reece Simmons (1) Luther Hill (1) Will Laurence (1)

 

Top Age Div 1  vs Berwick White  Loss

Team Sponsor: Evergreen Turf